Ile kosztuje fotowoltaika w 2021 roku?

Ile kosztuje fotowoltaika w 2021 roku? Jaka jest jej cena?

Ile kosztuje fotowoltaika tak naprawdę? Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „fotowoltaika cena” możemy zobaczyć różne informacje. Dzisiaj o tym, co wpływa na wartość danej usługi. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Ile kosztuje fotowoltaika

Fotowoltaika: co wpływa na cenę?

Ceny założenia instalacji fotowoltaicznej mogą się naprawdę różnić. Na koszty wpływają przede wszystkim takie czynniki jak wielkość całego zestawu czy jakość jego składowych. Musimy również pod uwagę brać rodzaj dachu i jego kąt nachylenia. Tu warto przejść do tego, że dla ceny istotna będzie też zwyczajnie ilość modułów. Zależy ona między innymi od przeznaczenia. Jeśli naszym celem jest po prostu zapewnienie sobie energii dla domu jednorodzinnego zakłada się, że należy wybierać instalacje mającą moc około 4-5 kWp (oczywiście jest to mocne uproszczenie, ponieważ należy patrzeć w tym wypadku na ilość domowników czy gabaryty całego budynku, a także ekspozycję na słońce). Określenie potrzebnej mocy jest zdecydowanie prostsze w przypadku miejsc, które już zostały zamieszkane, ponieważ znane jest nam średnie miesięczne zużycie energii. Do tego wszystkiego dochodzi również kwestia związana z robocizną. Biorąc pod uwagę wszystkie wskazane czynniki ceny wahać mogą się nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej – ile kosztuje fotowoltaika naprawdę?

Jak już zostało wyżej wspomniane, jedną z kwestii warunkujących koszt danego przedsięwzięcia jest jakość oraz rodzaj instalacji. Zacznijmy od pewnej podstawy, a mianowicie paneli fotowoltaicznych, które stanowią nawet około 50 procent ceny całości. Tutaj to, ile za nie zapłacimy może wynikać między innymi z typu modułu. W ostatnich latach głównie stawia się na te monokrystalicznie. Chociaż należą one do droższych mogą zagwarantować większy uzysk w porównaniu do polikrystalicznych. Pod uwagę bierze się również markę czy zastosowane technologie (rynek cały czas się rozwija w poszukiwaniu najskuteczniejszych metod). Koniecznie musimy także podkreślić wagę gwarancji: im jest dłuższa tym sprzęt jest zazwyczaj droższy, jednak jej czas wpływa nasze poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest rozróżnienie gwarancji uzysku (dotyczy ona produkcji energii) a gwarancji produktowej (zapewnić ma nam bezawaryjną pracę całej instalacji). Ceny modułów zatem wahają się zatem nawet od 500-2000 złotych. Kolejną kwestią jest inwerter, nazywany też przetwornicą czy falownikiem. Właśnie on zamienia prąd stały na zmienny. Napiszmy wyraźnie, że jego awaria oznacza koniec pracy całej instalacji, czego nie spowodują problemy na przykład z pojedynczym panelem, dlatego bardzo ważny jest wybór jak najlepszego jakościowo. W tym przypadku cena uzależniona jest od długości gwarancji, marki czy też rodzaju sprzętu.

Koszty utrzymania

Musimy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna wymaga on nas odpowiedniej dbałości, jeśli chcemy dobrze służyła nam przez jak najdłuższy czas, dlatego w między czasie pojawić mogą się koszty wtórne. W zależności od długości gwarancji nie musimy martwić się ewentualną ceną naprawy uszkodzonych modułów lub też falownika. Jednak przynajmniej dwa-trzy razy w sezonie warto jest wynająć specjalizującą się w czyszczeniu paneli firmę, która dokładnie usunie wszystkie trudno dostępne zabrudzenia. Coraz większa liczba osób decyduje się również na wykupienie ubezpieczenia: całość może zostać ubezpieczona zarówno w ramach polisy całego domu, jak i osobno. Jakie korzyści płyną z danego rozwiązania? Zazwyczaj tego typu oferty obejmują między innymi zniszczenia powstałe wskutek zdarzeń losowych, kradzież czy też pokryte zostaną straty jakie ponieśliśmy w sytuacji, gdy instalacja nie działała.

Ile zaoszczędzisz dzięki fotowoltaice?

Oczywiście musimy pamiętać, że chociaż zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z pewnymi kosztami jest to jednak inwestycja. Kwota jaką wydamy na przysłowiowym starcie w zależności od miesięcznego zużycia energii zwrócić może się w nawet kilka lat, w szczególności, że ceny prądu cały czas idą do góry. Ważną kwestią jest również nadwyżka wyprodukowanej energii, którą elektrownia ma za zadanie odprowadzić. W przypadku instalacji poniżej 10 kWp mamy możliwość bezpłatnie odebrać 80 procent tego, co udało nam się oddać. Jeśli jednak nasz sprzęt posiada większą moc przysługuje nam 70 procent oddanej energii. Wskazane rozwiązanie sprawdza szczególnie podczas mniej słonecznych pór roku, kiedy to ilość pozyskiwanego ze słońca prądu jest niższa w stosunku do miesięcy wiosenno-letnich.

Koszty związane z założeniem instalacji fotowoltaicznej pozornie mogą wydawać się wysokie, jednak warto jest stawiać na rozwiązania dobre jakościowo. Cena całości są w stanie nam się naprawdę szybko zwrócić, w związki z czym w pełni przekonania mówimy – warto!

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się ile kosztuje fotowoltaika. Jeśli chcesz przeczytać inne artykuły, wejdź na naszego bloga oraz zapoznaj się z naszym profilem na Facebooku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button

Jesteśmy do twojej dyspozycji codziennie od godziny 9:00 do 17:00