Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika co to jest i jak działa?

Zastanawiasz się co to jest fotowoltaika i czy rzeczywiście możliwe jest czerpanie prądu bezpośrednio ze słońca? Dzisiaj w prosty i zrozumiały sposób wytłumaczymy, jak przebiega proces uzyskiwania energii właśnie z natury i dlaczego warto!

panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika co to jest?

Fotowoltaika zazwyczaj kojarzy nam się z czarnymi panelami, które zauważyć możemy na dachach coraz większej ilości budynków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że kwalifikowana jest jako nauka, zajmująca się właśnie wytwarzaniem energii elektrycznej wskutek działania promieniowania słonecznego. Produkcja własnego prądu? Tak, jest to możliwe, a wszystko to za sprawą specjalistycznej instalacji, jaka montowana jest w naszych domach. Składają się na nią panele, o których więcej napiszemy w dalszej części artykułu, licznik dwukierunkowy (za zadanie ma mierzyć przepływ prądu oraz ułatwiać kwestie związaną rozliczeniami) oraz przekształcający prąd stały na zmienny, falownik. Wykorzystywane jest tutaj zjawisko konwersji fotowoltaicznej, co oznacza właśnie przemianę promieni słonecznych na energię elektryczną. Sam proces jest stosunkowo prosty: słońce pada na ogniwa, z jakich zbudowane są panele, a następnie przekształcane jest na prąd stały. Ten zmieniany jest przez falownik na prąd zmienny i pojawia się wreszcie w naszych gniazdkach! Co jednak, gdy mamy do czynienia z nadwyżką energii? Możemy ją między innymi odprowadzić do sieci elektroenergetyczne, co daje możliwość spożytkowania jej w innym czasie. Najpopularniejszą jednak metodą radzenia sobie ze wspomnianym nadmiarem jest tak zwane dostosowywanie zużycia.

Panele fotowoltaiczne: które wybrać?

W czasie procesu, jakim jest przekształcanie promieni słonecznych na energię elektryczną bardzo ważną rolę pełnią właśnie panele fotowoltaiczne a dokładniej ujmując ogniwa, z jakich są one zbudowane. Zasadniczo, najpopularniejszy podział przyjmowany tutaj, to ten na ogniwa polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz wyprodukowane z krzemu amorficznego. Pierwsze ze wspomnianych składają się z wielu kryształów krzemu. Ich cechą charakterystyczną jest wpadający w niebieski kolor. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, a żywotność plasuje się na poziomie około 30 lat. Jako o bardziej nowoczesnych mówi się o modelach monokrystalicznych, które wytwarza się z pojedynczych kryształów krzemu. Posiadają one wyższą sprawność – a to oznacza po prostu lepszą wydajność. Ostatnie z wymienionych, a mianowicie ogniwa z krzemu amorficznego należą do najtańszych, a panele z nich wykonane określa się jako te „pierwszego typu”. Posiadają stosunkowo niską produkcyjność, dlatego są najrzadziej stosowane.

montaz paneli fotowoltaicznych

Ilość energii: od czego zależy?

To, jaką ilość energii uda nam się uzyskać dzięki stosowaniu instalacji fotowoltaicznej zależne jest od wielu czynników. Oczywiście istotną rolę odgrywa tutaj rodzaj paneli, lecz również ich stan techniczny, dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja sprzętu. Nie bez znaczenie są też warunki pogodowe, jak ilość nasłonecznienia w danym dniu, występujące mgły, opady atmosferyczne czy też zanieczyszczenia powietrze W tym miejscu koniecznie należy podkreślić, że mitem jest często powtarzana informacja o tym, że zimą nie jesteśmy w stanie otrzymać prądu ze słońca. W tym okresie problemem może jednak okazać się śnieg, który znacząco zmniejsza przepuszczalność promieni słonecznych, w związku z czym systematycznie należy go usuwać. Pomocne może okazać się również zamontowanie paneli pod kątem około 30-45 stopni, co zdecydowanie ułatwi samoczynne usuwanie się opadów.

panele fotowoltaiczne snieg

Dlaczego warto?

Zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na założenie instalacji fotowoltaicznej? Jedną z głównych zalet wspomnianego rozwiązania jest redukcja kosztów. Zasadniczo zakłada się, że w zależności od ilości energii elektrycznej pozyskiwanej za pośrednictwem paneli, już po około 6-10 latach zwraca nam się wartość inwestycji, szczególnie, że ceny prądu idą cały czas do góry. Nie możemy oczywiście nie wspomnieć o kwestiach związanych z ochroną środowiska naturalnego. Pomimo coraz bardziej rosnącej świadomości, wciąż podstawowym źródłem prądu w Polsce pozostają surowce kopalne, a konkretniej węgiel, który sprawia, że do powietrza przedostają się duże ilości substancji toksycznych, takich jak między innymi tlenki siarki, azotu czy też metale ciężkie. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak właśnie fotowoltaika, która pozwala nam produkować prąd na własne potrzeby w sposób znacznie bardziej ekologiczny! Same panele nie są źródłem zanieczyszczeń, a dodatkowo nie robią hałasu czy też nie wydają żadnych niepokojących dźwięków. Energia dostarczona za pośrednictwem fotowoltaiki świetnie sprawdzi się również chociażby do ogrzewania wody – wtedy energia jest dostarczana do bojlera, lub ogrzewania mieszkanie – w tym wypadku energia zasila kocioł elektryczny. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie, wraz z fotowoltaiką, pompy ciepła. Jeżeli interesuje Cię właśnie taka kombinacja, miło nam poinformować, że już wkrótce w naszym sklepie pojawi się pakiet Raport PV + Pompa ciepła. Odwiedź nasz profil na Facebooku i Instagramie, aby być na bieżąco!

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej bez wątpienia wpłynie na nasz komfort życia. Nie tylko odczujemy płynące z niej korzyści w naszych portfelach, lecz także będziemy mieć istotny wpływ na środowisko naturalne, w którym przecież wszyscy żyjemy.

Jeśli interesuje cię ogólna tematyka Odnawialnych Źródeł Energii, czym jest OZE oraz jakie są zalety korzystania z Odnawialnych Źródeł Energii zapraszamy do naszego artykułu OZE – Czym są Odnawialne Źródła Energii? Jeśli chciałbyś się dowiedzieć jakie są kszty montażu fotowoltaiki oraz kiedy taka inwestycja się zwróci, to polecamy zapoznać się z artykułem Ile kosztuje fotowoltaika? Jaka jest jej cena?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button

Jesteśmy do twojej dyspozycji codziennie od godziny 9:00 do 17:00