Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku

Wiele osób rezygnuje z założenia instalacji fotowoltaicznej ze względu na pojawiające się wysokie koszty instalacji. Jednakże panele należą do ekologicznych źródeł energii, możemy uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach różnych projektów. Jakich? Dzisiaj więcej na ten temat!

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Skorzystaj z dofinansowania do fotowoltaiki w ramach programu „Mój prąd”

Osoby, które planują instalację paneli fotowoltaicznych w najbliższym czasie bez wątpienia ucieszy fakt, że na 2021 rok planuje się trzecią edycję programu „Mój prąd”. Jest to forma wsparcia, która cieszy się chyba największą popularnością. Zakłada się, że między innymi właśnie dzięki niej w 2020 roku liczba założonych instalacji podwoiła się względem 2019 roku. Kiedy rozpocznie się nabór? Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako datę początkową podaje 1 lipca bieżącego roku. Wnioski mają być przyjmowane do 20 grudnia lub też wyczerpania alokacji środków.

Koniecznie musimy wspomnieć o kilku wymogach, jakie narzucane są na chcących skorzystać z tej pomocy. Tutaj wskazuje się między innymi fakt, że energia musi być wytwarzana na potrzeby własne (maksymalna moc instalacji może wynosić 10 kW). Planowane jest rozszerzenie dotacji o „zielone” rozwiązania, które kompatybilne są z fotowoltaiką. Co dokładniej mamy na myśli? Między innymi przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny ciepła/chłodu czy inteligentne systemy zarządzania energią w mieszkaniu.

Dofinansowania przysługują zarówno na zakup i montaż samej instalacji, lecz też dodatkowe elementy mające wspomóc wykorzystywanie wytworzonej energii. Co ważne, do programu kwalifikują się koszty, jakie ponieśliśmy w okresie od 1 lutego 2020 do 31 grudnia 2021 – obowiązkowe jest, analogicznie jak w poprzednich latach, powstanie nowej instalacji prosumenckiej.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach akcji „Czyste powietrze”

Większości osób, które słyszały o programie „Czyste powietrze” kojarzy on się z wymianą piecy, a mianowicie tak zwanych „kopciuchów” na nowe, bardziej ekologiczne. Jednak warto jest podkreślić, że tutaj również mamy szanse na wsparcie zakupu instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z podanymi informacjami przewidywana kwota dofinansowania na samą fotowoltaikę to maksymalnie 5000 złotych, jednak nie więcej niż 50 procent kosztów całego przedsięwzięcia.

Pomoc możemy uzyskać pod warunkiem, że jednocześnie źródła ciepła na paliwo stałe zostaną wymienione na nowe, o czym więcej znajdziemy w regulaminie programu (łącznie możliwe jest otrzymanie nawet 37 tysięcy złotych wsparcia). Podkreślmy, że środków nie dostaniemy na zwiększenie mocy już istniejącego sprzętu. Budżet programu wynosi aż 103 miliardy złotych. Do 31 grudnia 2027 przewidywane jest podpisywanie umów o dofinansowania, z kolei do 30 września 2029 planuje się czas na wydawanie otrzymanych środków.

Jak złożyć wniosek na dofinansowanie do fotowoltaiki?

Możemy zrobić to zarówno internetowo, za pośrednictwem rządowego portalu www.gov.pl, lecz również papierowo w placówce, która została do tego wyznaczona na terenie naszej gminy.


Agroenergia 2021 – jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Agroenergia jest kolejnym programem realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego możemy otrzymać dotację na instalację fotowolotaiczną. Jednak, w odróżnieniu od pozostałych ten dedykowany jest dla rolnictwa. Mówiąc w dużym uproszczeniu skorzystać mogą z niego właściciele lub dzierżawcy gospodarstw o wielkości od 1 ha do 300 ha.

Pomoc udzielana jest na instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, a także pompy ciepła, których moc mieści się w przedziale 10 kW do 50 kW, a pozyskana energia zostanie spożytkowana jedynie na własne potrzeby. Dodatkowo środki mogą zostać wydane na magazyn energii elektrycznej.

Niestety w tym przypadku również nie ma możliwości otrzymania dotacji na wzmocnienie istniejącej instalacji. Planuje się rozpoczęcie programu na czerwiec 2021. O czym w tym wypadku musimy pamiętać? Najważniejszym warunkiem jest to, aby całe przedsięwzięcie nie zostało rozpoczęte zanim nie złożymy wniosku. Podkreślmy, że wsparcie zostanie udzielone w formie refundacji, dopiero po zakończeniu prac.

Sprawdź, które dofinansowanie do fotowoltaiki jest dla Ciebie

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Szans na skorzystanie z dotacji na fotowoltaikę jest naprawdę wiele. Poza wymienionymi wyżej formami, warto jest śledzić Regionalne Programy Operacyjne, które również często dają szansę na dofinansowanie. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z możliwości wymienionych w dzisiejszym artykule dokładnie zapoznajmy się z regulaminem każdego programu, jaki znajdziemy na ich oficjalnych stronach.

Aby uzyskać aktualne informacje o dofinansowaniach do fotowoltaiki, śledź naszego bloga oraz zapoznaj się z naszym profilem na Facebooku!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button

Jesteśmy do twojej dyspozycji codziennie od godziny 9:00 do 17:00